Присоединяйтесь

Що таке таліт? Три головні елементи таліту

Класичний таліт (талес) або таліт гадоль  це молитовне покривало, яке ми дуже часто бачимо на чоловіках. Євреї надягають його під час молитви, зазвичай покривало біле зі смужками. Для єврея і не єврея це якийсь маркер і атрибут, що стосується єврейської релігії. Нагадуванням про заповіт є таліт, бо як би він не виглядав  його значення в кистях, які підвішені до куточків. 
 
Не один із художників 19 століття не пройшов повз екзотику єврейського побуту. Дуже часто ми бачимо на картинах євреїв, одягнених у таліт. Тому таліт стає своєрідною маркою, що ця людина особлива, це людина іншого кола. Євреї 19-20 століття живуть у містах змішані побутом, бізнесом, торгівлею з тими, хто мешкає поряд. Але в ті моменти, коли єврей одягає таліт, він стає персонажем давно минулої біблійної епохи.
 
Пензлі таліту (цицит)

Що таке цицит? Цицит (пензлі)  це теж одна із заповідей і ці кисті нагадують про укладений заповіт. Пензлі з чотирьох ниток протягуються через кути таліту і вісім кінців зв'язуються вузликами. У різних громадах, а також місцях розсіяння євреїв спосіб плетіння є досить різним, але так чи інакше це нагадування про заповіді. Як ми це сприймаємо? Як символ? Як атрибут? Як одяг? Хоч би які питання виникали, але таліт був і залишається предметом єврейського гардеробу. Сама заповідь звучить так: «На весь одяг, що має чотири кути, прикріпи на кінці кисті (цицит), які нагадуватимуть про заповіді». У той момент, коли таліт перестане бути одягом, виявиться, що заповідь просто не виконується. 
 
Насправді пензлі на таліті мають бути блакитними. Коли ми читаємо заповідь у тексті Тори, там говориться: «Візьми нитки, одна з них блакитна». Ця заповідь була заснована на тому, чому таліт не носять уночі, чому в таліті не сплять. Таліт  це заповідь, яка звернена до світлого часу доби. Це заповідь світлого дня, коли можна зорово відрізнити білу нитку від блакитної. Чому ми рідко бачимо блакитні нитки у цициті? Тому що вони фарбували їх спеціальним барвником, який давав чудовий блакитний колір тхелет. Цей барвник був давнім і після відходу євреїв з Ізраїлю до країн розсіяння він втрачений. Загальний принцип єврейської традиції, якщо ти не певен, що робиш все правильно, краще не роби. І протягом багатьох століть синю нитку залишають білою, тому що не впевнені, а з чого і за якою технологією робилася та сама блакитна нитка. Блакитна нитка робилася з якоїсь морської тварини, цей пігмент схожий на той самий античний пурпур. Мантію з пурпуру міг дозволити лише римський імператор. Найзнатніші сенатори змагалися носити смужку в два або три пальці. Це барвник на вагу золота. Зараз в Ізраїлі відомо лише два місця, де відновлено ту саму технологію отримання барвника з муриксів, де фарбують блакитну нитку і на всі смаки різних громад пропонують зав'язати пензлі цицит з використанням блакитної нитки. 


 

Смуги на талітах

Смуги бувають абсолютно різні. Чи має значення якого вони кольору? Скільки їх? Якої вони є ширини? Чи це просто для краси? Справа в тому, що це теж історія походження одягу та текстилю. І євреї наповнюють це певним змістом. Ми звикли бачити таліти з чорними смужками, рідше з блакитними.

У Європі традиційним вважається таліт із чорними смужками і це пов'язано з однією легендою. Коли євреї після вигнання, після руйнування Єрусалима думали, що назавжди залишають рідне місто, вони вмочили пальці в попіл спаленого Єрусалима і залишили сліди на своєму вбранні. Попелом посипали голову на честь жалоби у всіх давніх культурах. Вони пішли в надії, що ці символи скорботи обернуться символами тріумфу. І тоді з'являється блакитний таліт. Повернувшись у 20 столітті на територію Ізраїлю, його починають носити сіоністи. Не випадково державний прапор Ізраїлю є ілюзією на таліт. Блакитні смуги на білому полотні, саме таліт мався на увазі, коли створювався державний прапор. 

Атара (комір таліту)

У таліту є комір, на івриті використовують слово Атара. Один із перекладів «корона, діадема», якась налобна пов'язка. І цей елемент таліту служить насамперед для прикраси. Але чи може бути на таліті щось для прикраси? Ні, це має бути пов'язане з якимось змістом. І тоді вигадують, що Атара показує, де головна частина, а де нижня. Тому що у єврея дуже розвинене уявлення про чистоту, не лише матеріальне, а й ритуальне. Все, що пов'язано зі статтю, землею, взуттям, відноситься не до цілком чистого світу. Тому Атара – це ритуальне позначення, щоб не плутати щодо голови, а що ніг. 
 
Так як Атара служить прикрасою, вона може бути з різних матеріалів. Коміри для талітів у Східній Європі стають окремою галуззю єврейського мистецтва. Вони можуть бути фабричні, а також розшиті дорогоцінним камінням. У когось можуть бути вже, у когось ширші, у когось коротші або довші. Часто на Атарі можна зустріти напис на івриті «браха», благословення, яке говориться перед тим, як одягнути таліт. «Благословенний Ти, Господь, Бог наш, Владико Всесвіту, який освятив нас своїми заповідями і дав нам закутуватися в цицит». Але за єврейським законом літери не є обов'язковою частиною.Обрати класичний таліт можна за посиланням  https://jewishbook.com.ua/atributika/tallit/

 

Інтернет магазин Єврейська книга © 2015-2022
Скрін сайту Jewishbook.com.ua logo магазину єврейської книги Інтернет-магазин у Києві Київ +38 (093) 364-30-15
jewishbook.kiev@ukr.net

 

Швидке замовлення
Будь ласка, вкажіть свій номер телефону та iмя, щоб ми могли звязатися з Вами

captchacaptchacaptchacaptcha